green architect
صفحه اصلی
درباره ما
تماس با ما
تبادل لینک
وبلاگ
پست مهمان

بنای دیدنی کاخ سروستان در استان فارس

فارس، سروستان، نظرآباد… این مستقیم ترین مسیری است که شما را به یک بنای شگفت انگیز و دیدنی در جنوب سروستان می رساند…

کاخ سروستان فارس  | www.FunPortal.iR
بنایی به جا مانده از دوران ساسانی که قدیمی ترین گنبد آجری ایران را برخود دارد و روزگاری اقامتگاه شکاری بهرام گور به شمار می رفت.
کاخ سروستان را باید در ۹ کیلومتری جنوب شهر سروستان و نزدیکی روستای نظرآباد ببینید. مجموعه ای ۲۵ هکتاری که از سنگ و گچ ساخته شده و نسبت به تمام معماری های ساسانی، شیوه ساخت پیچیده تر و متفاوت تری دارد.

کاخ سروستان در گذشته یک چهار باغ ساسانی بوده که کوشک شکارگاهی آن در مرکز باغ‌ها و معبد آناهیتا در گوشه‌ای از پردیس قرار داشته است.

کاخ سروستان فارس  | www.FunPortal.iR

اگر گذارتان به این کاخ بیفتد، یک ایوان ورودی و یک گنبد در مرکز و حیاطی را خواهید دید که ظاهرا در گذشته وسیع تر بوده اند. کارشناسان و باستان‌شناسان در آخرین بررسی‌ها و کاوش‌هایی که در مجموعه کاخ سروستان انجام داده‌اند بخش‌هایی از حصار و دیوارهای این مجموعه باستانی را کشف کردند که نشان می داد وسعت این مجموعه در گذشته ۳۰ هکتار بوده است و در گذر زمان با تخریب بخش هایی از کاخ، از محدوده آن کاسته شده است.

کاخ سروستان فارس  | www.FunPortal.iR

ابعاد تقریبی کاخ ۴۳ در ۳۷ متر است و نمای اصلی آن رو به جنوب غربی ساخته شده است. با ۳ ایوان که در پشت ایوان مرکزی شان یک تالار مربع شکل با سقف گنبدی آجری قرار دارد و از چهار جهت به مسیرهای جدیدی دسترسی پیدا می کند.

کاخ سروستان فارس  | www.FunPortal.iR

باستان شناسان عمر این بنا را به قرن پنجم نسبت می دهند. این کاخ یک میان سرا دارد که در اطراف آن فضاهای مختلفی تعبیه شده است. نشیمن این میانسرا اتاق چهارگوشی با پوشش گنبدی است که از سویی به میانسرا و از سوی دیگر به باغ ساختمان راه دارد. این گنبدخانه به تالاری طولانی در سمت راست خود می رسد که به نام «سفره خانه» معروف است و در کنار دیوارهای طولی آن ستون هایی جفتی کار شده است.

کاخ سروستان فارس  | www.FunPortal.iR

در انتهای این راهرو، اتاق «بزم‌گاه» قرار دارد که در نیم طبقه بالای آن نوازندگان برای شاه مجلس بزم برپا می کرده اند. طبقه زیرین بزم گاه هم به آبدارخانه راه دارد.

مطالب قبلي
گروه های تلگرام آموزش حرفه ای تری دی مکس بزودی آموزش نرم افزار سینما فور دی به زبان فارسی کـارگـــاه حل مسئـله اسکــیس طراحـی شهـری فیلم آموزش پست پروداکشن در فتوشاپ2 فیلم آموزش پست پروداکشن در فتوشاپ viscorbel-the tower-shopping دانلود فیلم Stalingrad 2013 هوشنگ سیحون، معمار معاصر بناهای ماندگار درگذشت آموزش عکاسی نمایشگاه عکس گروهی از آثار عکاسان معمار ایران برگزار می شود. وبلاگ آموزش انیمیشن و جلوه های ویژه شروع ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۳ از ۱۲ آبان ماه قسمت دوم آموزش تری دی مکس وبسایت فارسی تاتس قسمت اول آموزش تری دی مکس وبسایت فارسی تاتس اولین همایش ملی جغرافیا، شهرسازی و توسعه پایدار وبسایت فارسی تاتس تقدیم می کند-آموزش تری دی مکس سمینار رایگان after effects و cinema 4d وبسایت آرچی مکس -آموزش تری دی مکس در معماری و انیمیشن تصاویر hdri Blueprints یه سایت برای دانلود از سایت یوتیوب فول آلبوم تمام خواننده ها یه سایت برای ارسال پیامک رایگان مدرن ترین محصولات صنعتی در آینده

Copyright © 2010-2011 architecture-amk.blogfa.com All Rights Reserved . Designed byarchitecture-amk.blogfa.com

architecture-amk

معمار سبز

architecture-amk

http://architecture-amk.blogfa.com

...::::...:::.:Green Architect...::::...

...::::...:::.:Green Architect...::::... - بنای دیدنی کاخ سروستان در استان فارس

...::::...:::.:Green Architect...::::...

معماری سازماندهی فضاهای که به دست معمار خلق می شود
گروه طراحی معمار سبز
::...:::کاردانی - کاردانی به کارشناسی-كارشناسي ارشد:::...::

...::::...:::.:Green Architect...::::...

معمار سبز