google-site-verification: googlecba5de006c9a190e.html
green architect
صفحه اصلی
درباره ما
تماس با ما
تبادل لینک
وبلاگ
پست مهمان

بنای دیدنی کاخ سروستان در استان فارس

فارس، سروستان، نظرآباد… این مستقیم ترین مسیری است که شما را به یک بنای شگفت انگیز و دیدنی در جنوب سروستان می رساند…

کاخ سروستان فارس  | www.FunPortal.iR
بنایی به جا مانده از دوران ساسانی که قدیمی ترین گنبد آجری ایران را برخود دارد و روزگاری اقامتگاه شکاری بهرام گور به شمار می رفت.
کاخ سروستان را باید در ۹ کیلومتری جنوب شهر سروستان و نزدیکی روستای نظرآباد ببینید. مجموعه ای ۲۵ هکتاری که از سنگ و گچ ساخته شده و نسبت به تمام معماری های ساسانی، شیوه ساخت پیچیده تر و متفاوت تری دارد.

کاخ سروستان در گذشته یک چهار باغ ساسانی بوده که کوشک شکارگاهی آن در مرکز باغ‌ها و معبد آناهیتا در گوشه‌ای از پردیس قرار داشته است.

کاخ سروستان فارس  | www.FunPortal.iR

اگر گذارتان به این کاخ بیفتد، یک ایوان ورودی و یک گنبد در مرکز و حیاطی را خواهید دید که ظاهرا در گذشته وسیع تر بوده اند. کارشناسان و باستان‌شناسان در آخرین بررسی‌ها و کاوش‌هایی که در مجموعه کاخ سروستان انجام داده‌اند بخش‌هایی از حصار و دیوارهای این مجموعه باستانی را کشف کردند که نشان می داد وسعت این مجموعه در گذشته ۳۰ هکتار بوده است و در گذر زمان با تخریب بخش هایی از کاخ، از محدوده آن کاسته شده است.

کاخ سروستان فارس  | www.FunPortal.iR

ابعاد تقریبی کاخ ۴۳ در ۳۷ متر است و نمای اصلی آن رو به جنوب غربی ساخته شده است. با ۳ ایوان که در پشت ایوان مرکزی شان یک تالار مربع شکل با سقف گنبدی آجری قرار دارد و از چهار جهت به مسیرهای جدیدی دسترسی پیدا می کند.

کاخ سروستان فارس  | www.FunPortal.iR

باستان شناسان عمر این بنا را به قرن پنجم نسبت می دهند. این کاخ یک میان سرا دارد که در اطراف آن فضاهای مختلفی تعبیه شده است. نشیمن این میانسرا اتاق چهارگوشی با پوشش گنبدی است که از سویی به میانسرا و از سوی دیگر به باغ ساختمان راه دارد. این گنبدخانه به تالاری طولانی در سمت راست خود می رسد که به نام «سفره خانه» معروف است و در کنار دیوارهای طولی آن ستون هایی جفتی کار شده است.

کاخ سروستان فارس  | www.FunPortal.iR

در انتهای این راهرو، اتاق «بزم‌گاه» قرار دارد که در نیم طبقه بالای آن نوازندگان برای شاه مجلس بزم برپا می کرده اند. طبقه زیرین بزم گاه هم به آبدارخانه راه دارد.

مطالب قبلي
فیلم آموزش پست پروداکشن در فتوشاپ2 فیلم آموزش پست پروداکشن در فتوشاپ viscorbel-the tower-shopping دانلود فیلم Stalingrad 2013 هوشنگ سیحون، معمار معاصر بناهای ماندگار درگذشت سایت فوق العاده برای دانلود فیلم از یوتیوب بدون فیلتر و پر سرعت و قایلیت ادامه و ایست قسمت دوم آموزش تری دی مکس وبسایت فارسی تاتس قسمت اول آموزش تری دی مکس وبسایت فارسی تاتس وبسایت فارسی تاتس تقدیم می کند-آموزش تری دی مکس وبسایت آرچی مکس -آموزش تری دی مکس در معماری و انیمیشن تصاویر hdri Blueprints یه سایت برای دانلود از سایت یوتیوب یه سایت برای ارسال پیامک رایگان مدرن ترین محصولات صنعتی در آینده کارگاه فناوری های نوین در مستندنگاری معماری اصفهان به مثابه دانشنامه معماری ایرانی یه سایت آموزشی جدید ایرانی(3dsmax) یه سایت جالب برای تکمیل رندر و خروجی نهایی در فتوشاپ مدولار و روند اجرای آن و تعامل با سازه های صنعتی جزوه مبانی نظری دکتر ایمان رئیسی جزوات آموزشی(3ds max) مهندس حیدری پروژه ماشین آلات عمرانی ( مدیریت تشکیلات کارگاهی) قیمت مصالح-دستمزد-ماشین آلات در سال91 نشریه 446 ماشین آلات عمرانی

Copyright © 2010-2011 architecture-amk.blogfa.com All Rights Reserved . Designed byarchitecture-amk.blogfa.com

architecture-amk

معمار سبز

architecture-amk

http://architecture-amk.blogfa.com

...::::...:::.:Green Architect...::::...

...::::...:::.:Green Architect...::::... - بنای دیدنی کاخ سروستان در استان فارس

...::::...:::.:Green Architect...::::...

معماری سازماندهی فضاهای که به دست معمار خلق می شود
گروه طراحی معمار سبز
::...:::کاردانی - کاردانی به کارشناسی-كارشناسي ارشد:::...::

...::::...:::.:Green Architect...::::...

معمار سبز